Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

TIpy na výlet

REKREACE A TIPY NA VÝLET


 

Světnov se nachází v krásné klidné přírodě centra CHKO Žďárské vrchy. Díky své poloze je výborným východiskem pro turistické i cyklistické výlety do nedalekých dominant Žďárských vrchů - Devět skal, Žákova hora, ... Ale prostředí Vysočiny nenabízí jenom přírodní bohatství, ale nalezneme zde i mnoho kulturních a historických památek.

 

TIPY NA TURISTICKÉ VÝLETY:


Devět skal - je se svými 836 metry nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů a druhým vrcholem Českomoravské vrchoviny (po Javořici). Na vrcholku je vytvořen skalní labyrint tvořený třemi dlouhými hřebeny s devíti věžemi a třemi malými věžičkami. Je to přírodní památka od roku 1976 a nachází se nedaleko obce Křižánky jižně od Svratky.

Žáková hora (810 m) - od roku 1933 je to narodní přírodní památka. V jejím okolí se nachází původní pralesovitý jedlo-bukový porost s významnou florou i faunou. Je zde vytvořena naučná stezka ochrany přírody Žákova hora s výchozím bodem na Cikháji.

Tisůvka - (792 m) - na vrcholu zalesněného kopce se nachází skála, která je přírodní památkou. Lze se dostat na její vrchol. Bohužel, kvůli zalesnění zde není rozhled na okolí, přesto je to příjemný výlet na pěkné odpoledne, který zvládnou a užijí si i ti nnejmenší. Výchozí bod je opět na Cikháji. (Od Světnova - 3 km)

Čtyři palice (730 m) - přírodní rezervace Čtyři palice se nechází nedaleko vesnice České Milovy (část obce Křižánky). Je to skupina tří hlavních skalních útvarů (Děvín, Paličatá, Tvrz) a nízkého skalnatého hřebene (Opomenutá). V současné době jsou skály vyhledávány jako cvičný horolezecký terén pro registrované horolezce. Přístup ke skalám je možný po turistických značkách směrem od Milovy, Křižánek nebo od Svratky.

Rozštípená skála (560 m) - se nachází 3 km od Žďáru nad Sázavou. Přírodní památkou se stala díky rulovémo skalnímu útvaru typického tvaru - ve spodní části rozštípnuta zvětralou puklinou o délce 10 m a šířce cca 2 m. Pod skalou protéká řeka Sázava a také se zde nachází dílo významného místního sochaře - Michala Olšiaka - "Hlava Mamuta." Skála je přístupná po červené turistické značce ze Žďáru nad Sázavou do Velké Losenice nebo po žluté turistické značce vedoucí z odbočky do osady Česká Mez.

.....

Velké Dářko - je největší rybník Českomoravské vrchoviny, založen byl v 15.století a jeho rozloha je 206 ha. V současné době je centrem rekreace a vodních sportů. Je to vhodné místo pro koupání, je zde možnost zapůjčit lodě, aquazorbing, windsurfing, či jachting. V okolí Velkého Dářka prochází stejnojmenná naučná stezka. Vede dvěma národními přírodními rezervacemi připomínajícími svým vzhledem severskou tajgu - Dářkem a Radostínským rašeliništěm. Naučná stezka má délku 12 km a na 15 zastavení seznamuje s historií rybníka, s ochranou přírody v CHKO Žďárské vrchy, s významem rašelinišť pro krajinu či s místními druhy vodního ptactva. Stezka je určena pouze pěším turistům. Nejvhodnějšími nástupními místy jsou Škrdlovice, Karlov nebo Radostín.

Další vhodná místa pro koupání jsou nádrž  Řeka nedaleko obce Hluboká, či rybník Sykovec

Tři Studně - malá obec v nadmořské výšce 723 m, nachází se zde několik hotelů a dva rybníky - Medlovský rybník a Sykovec, oba dva jsou vhodné na koupání a lze si zde zapůjčit například šlapadla, či pramice :). Tři Studně se nachází mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě.

Světnovské údolí - je od roku 1983 chráněno přírodní památkou. Turisticky neznačená, zpevněná cesta vede podél Sklenského potoka. V údolí se nachází několik ohrožených druhů a rostlin - např.bledule jarní, rak říční, pstruzi, mřenky,....

 

 

TIPY NA KULTURNÍ VÝLETY:


Žďár nad Sázavou

Poutní kostel sv.Jana Nepomuckého na Zelené hoře - je to vyjímečná stavba významného architekta Jana Blažeje Santiniho, postavená v 1.polovině 18.století ve stylu barokní gotiky. Od roku 1994 zařazena na seznam UNESCO.

 

 

Zámek (Bývalý cisterciácký klášter) - Vznik cistreciáckého kláštera se počítá do roku 1253. V areálu zámku se nachází: Kašna Panny Marie s Ježíškem, Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Studniční kaple, Prelatura bývalého cisterciáckého kláštera, Barokní konírny,...

Muzeum knihy - Poprvé bylo otevřeno v roce 1957 a  je proslulé po celé Evropě.. Nachází se v prelatuře bývalého cisterciáckého kláštera, dnes areálu restituovaného zámku Dr. R. Kinského. Hlavní sál je vyzdoben velkou freskou od malíře K. F. A. Töppera. Rozlohou náleží mezi největší zařízení tohoto typu na světě. Uvidíme zde například vývoj knihy, knihtisku nebo knižní kultury. Také se zde nachází maketa Rosettské desky, která byla darována Britským muzeem v Londýně

Další památky: Radnice čp. 294, Tvrz čp. 276, Farní kostel sv. Prokopa, Kaple sv. Barbory, Barokní most, .....

 

Mramorový Hrad Perštejn - monumentální hrad nad soutokem Svratky a Nedvědičky je jedním z nejlépe zachovaných gotických hradů ve střední Evropě. Výchozí místo je obec Nedvědice (47 km) nedaleko Bystřice nad Perštejnem. 

 

Telč - město vzdálené 81 km od Světnova, které se pyšní překrásným náměstím s renesančními měšťanskými domy, zámkem, který byl do současné podoby přestavěn Zachariášem z Hradce v 16. století, bývalým jezuitským klášterem. Městská památková rezervace byla v roce 1992 zařazena na seznam památek chráněných UNESCO.

Litomyšl - město vzdálené 52 km od Světnova. Ve městě se nachází renesanční zámek zařazenmý na seznam UNESCO, Toulovcovy maštale - chráněný skalní útvar u vesnice Proseč, Nové Hrady -  hrad postaven Z.Kostkou z Postupic v pol. 15 stol. na návrší zvaném Starý zámek. Celé návrší bylo upraveno v park, ....

 

TIPY NA DALŠÍ VÝLETY:


Jihlava (vzdálená 46 km)

Zoologická zahradaZoo leží v malebném údolí řeky Jihlávky. V areálu jsou vodní plochy, zalesněné svahy, louky i skály a to v bezprostřední blízkosti centra města, cca 10 minut pěší chůze. Zoo je domovem pro více než 150 druhů exotických zvířat, včetně druhů ohrožených vyhubením. Zoo se specializuje na chov kočkovitých šelem, opic a plazů.

Vodní ráj - v areálu se nachází jak venkovní tak vnitřní bazény s tobogány a dalšími atrakcemi, kromě toho se zde nachází sportoviště pro beach volejbal a tenis, relaxační centrum a občerstvení.

Jihlavské podzemí - je druhou největší sítí podzemních chodeb na území ČR hned po Znojemském podzemí. Celková délka činí 25 km. Jedná se o systém chodeb ražených ve skále pod historickým jádrem města a to dokonce v několika patrech. Unikátní stavba byla budována desítky a možná i stovky let. 

Westernové městečko Šiklův Mlýn - se nachází u obce Zvole a je vzdáleno 30 km. Je to největší přírodní zábavní areál v ČR. Nachází se zde rodeo aréna, přírodní amfiteátr, vlastní městečko s bankou, nočními podniky, stanicí šerifa, ale také s kostelíkem a hřbitovem, řada stylových restaurací a barů (př. Bar u hrobníka), městečkem projíždí také Union Pacifik a kousek od městečka se nachází území s indiánskou vesničkou. Nedílnou součástí Westernového městečka jsou zvířata. Najdete je na každém kroku od stáda dobytku pasoucího se na rozlehlých pastvin.

Rozhledna Rosička - se nachází nad stejnojmennou obcí ve výšce 644m.n.m, ve vzdálenosti 8 km od Žďáru nad Sázavou (16 km od Světnova)

Rozhledna Karasín - nově zbudovaná rozhledna nedaleko přehrady Výr u obce Karasín (vzdálenost 37 km)

 

 

...

TOPlist